Keď navštívite šifrovanú webovú stránku, napríklad online banking, Safari skontroluje platnosť certifikátu stránky. Ak stránka nie je legitímna, Safari zobrazí upozornenie.
Safari vás môže tiež upozorniť, keď navštívite webovú stránku podozrivú z phishingu. Pojmom phishing sa označujú podvodné pokusy o získanie vašich osobných informácií, ako sú užívateľské mená, heslá a ďalšie informácie o účte. Falošná webová stránka sa vydáva za pravú webovú stránku banky, finančnej inštitúcie alebo poskytovateľa emailových služieb.
Pozrite sa, či v poli adresy a vyhľadávania nie je ikona šifrovania. Ikona šifrovania indikuje, že webová stránka používa protokol HTTPS, má certifikát digitálnej identity a šifruje informácie. Ak chcete zobraziť certifikát webovej stránky, kliknite na ikonu.
Sivá ikona indikuje štandardný certifikát.
Zelená ikona indikuje certifikát EV (rozsiahlejšie overovania identity) a zobrazuje názov vlastníka certifikátu EV.
Ak webová stránka nemá ikonu šifrovania, prejdite späť na stránku, na ktorej ste sa prihlásili, a skúste nájsť odkaz na inú verziu stránky, ktorá je šifrovaná – napríklad „Použite našu bezpečnú stránku“. Ak je k dispozícii, použite ju, aj keď nemáte v úmysle zobrazovať alebo poskytovať súkromné informácie.
Kliknite na položku Zobraziť certifikát a skontrolujte obsah certifikátu.
Ak certifikát obsahuje správu, že certifikát nie je dôveryhodný, že bol podpísaný nedôveryhodným vydavateľom alebo meno a organizácia sa nezhoduje s vlastníkom webovej stránky, kliknite na položku Zrušiť.
Ak budete pokračovať na stránku, skontrolujte adresu v paneli s nástrojmi Safari, či je správna. Niektoré falošné webové stránky využívajú na oklamanie užívateľov jednoduchý trik, a to zmenu jedného alebo dvoch písmen v adrese webovej stránky. Certifikát sa uloží do vášho počítača. Pomocou Kľúčenky môžete neskôr zmeniť nastavenia dôveryhodnosti certifikátu.
Obráťte sa na vlastníka alebo správcu webovej stránky a spýtajte sa, či ich stránka spôsobuje výstrahu certifikátu. Môžu napríklad povedať, že stránka je prístupná iba z vašej organizácie, takže má certifikát s vlastným podpisom (ktorý nebol poskytnutý certifikačnou autoritou). Musíte sa rozhodnúť, či stránke budete napriek tomu dôverovať alebo či ju nenavštívite.
Ak Safari zobrazí upozornenie na falošnú webovú stránku, neotvárajte ju. Požiadajte správcu alebo vlastníka stránky o informácie.